תזונה לתוכים


 תזונה נכונה לתוכי תאריך את חייו ותשמור על בריאותו.
א. תזונה נכונה – כופתיות

התוכי צריך לאכול 75-80% מהמנה היומית כופתיות, וכל היתר פירות, ירקות, תערובת ומעט השריה אם רוצים. הכופתיות מכילות את כל אבות המזון, ואת כל הנחוץ לתוכי מבחינת תזונה הוא מקבל כשהוא אוכל אותן. בכל זאת נוטים לתת תוספות שונות על מנת לגוון את המזון. תוכי שאוכל רק גרעינים, זה כמו ילד שאוכל רק ממתקים. מומלץ לשים לתוכי סבידה (עצם דיונון) לתוספת סידן, במיוחד אם המזון העיקרי שלו הוא תערובת זרעים ולא כופתיות. מומלץ להוסיף מזון ביצים, במיוחד לתוכים שמאכילים גוזלים.

ב. מה מותר ומה אסור
האכלת הציפורים שלנו ,מה בטוח ומה מזיק.

מזון ביצים, פירות וירקות כמו: תפוח, מלפפון, כרוב, גמבה, תירס וכו'. הכל במינון נכון (לא לתת פרי שלם ביום).

מאכלים רעילים ואסורים:
אבוקדו; שוקולד; בשר; בצל; גבינות; תפוח אדמה; לחם; פירות יבשים; אוכל מעובד כמו במבה, ביסקוויטים וכו'; מאכלים ממותקים או מומלחים; מאכלים עם חומציות גבוהה כמו עגבניה, לימון וכו'; פטרוזיליה; צנון. משקאות: אסור משקאות ממותקים, מכילי קפאין, אלכוהול וכו'. רק מים נקיים.

ג. תהליך שינוי תזונה

שינויי תזונה הינם מסוג השינויים הקשים ביותר לתוכים, אפילו יותר מהעברת מקום. שימו לב שתמיד מומלץ עם העברת תוכי או הבאת תוכי חדש להמשיך ולדאוג לאותה תזונה על מנת שלא לגרום ללחץ נוסף ומיותר.

כשרוצים לשנות תזונה מתערובת זרעים לכופתיות:
ההמלצה היא שבמשך כל שעות היום יהיו אך ורק כופתיות ובערב לשים תערובת זרעים שתילקח לאחר שעה שעתיים . כך אנו בעצם דואגים שהתוכים יאכלו את הכופתיות במשך היום אבל גם מחזקים אותם בתערובת ולא גורמים להם להיות מורעבים . לרוב זה עובד, התוכים לא נמצאים בתת זונה או ברמה ירודה מידי מאחר ואנו נותנים להם גישה לתערובת אך מצד שני אנו גורמים להם בלית ברירה לנסות את המזון החדש ולהתרגל אליו.

שימו לב:
במידה ולתוכי מופיעים סימני מחלה או שינויים בלשלשלת, יש להחזיר מיד את האוכל שאליו הוא מורגל, כדי לשלול את האופציה ששינוי האוכל הוא הגורם לסימנים. במידה והסימנים ממשיכים יש לקחת את התוכי לוטרינר שמתמחה בבעלי כנף.

ד. מתכונים
מתכונים

אודות תוכיאינפו

השאר תגובה