דף הבית / מאמרים תוכים / ריבוי ג'אקויים

ריבוי ג'אקויים

דבר פתיחה: כל הכתוב במאמר זה, ריבוי ג'אקויים הוא על פי ניסיוני האישי בלבד. בכדי להצליח בריבוי ג'אקויים בשבי צריך לתת להם את תנאי הגידול המקסימליים ביותר הן מבחינת מיקום הכלוב, גודל הכלוב תנאים סביבתיים, תזונה. לפני הבאת הזוג יש להכין בצורה יסודית את כל הדברים הבאים:

תנאים סביבתיים: 
מיקום הכלוב: לפני הקמת הכלוב יש לבחון את המקום לטווח הארוך על מנת לשלול אפשרות להזזות מיותרות של הזוג בהמשך חייהם ידוע שכל העברת מקום של הזוג גורם להם ללחץ נפשי העלול לגרום למחלות, התאקלמות מחודשת של הזוג למקום החדש וכו'. יש לבחור במקום שקט ביותר והכוונה היא האם בסמוך למיקום שבחרתם ישנה תנועת אנשים,מכוניות,כלבים שנובחים ללא הרף, האם באי הבית עוברים בסמוך לכלוב. כל אלה הם מתכון לכישלון בטוח בריבוי הזוג ולתסכול רב מצד המגדל. מניסיוני זוג שרכשתי בתחילת דרכי מיקמתי בערך 7 מטר מדלת כניסת הבית טעות ששילמתי עליה כמה שנים של גידול ללא הצלחה בריבוי,לאחר שהעברתי את הזוג למקום שקט ומרוחק התוצאות לא איחרו לבוא תוך שלושה חודשים זכיתי לראות במצלמה שהתקנתי זיווג של הזוג וכמובן ביצים וגוזלים לאחר זמן מה אושר שקשה לתאר במילים. עוד נחזור לזוג הנ"ל בשלב יותר מאוחר.
גודל הכלוב: לגודל הכלוב יש משמעות לא פחותה משאר התנאים הדרושים שכן בריאות בני הזוג תלוי בגודל הכלוב, לפי דעתי תוכים בריאים הם תוכים שמסוגלים לעוף בתוך הכלוב זוכרים את הזוג הראשון שרכשתי? הם היו בכלוב של מטר מרובע לאחר העברה הכלפתי את גודלו. לכן כל זוג שאני רוכש יש לו כלוב בגודל של2 מטר מרובע, בכלל אני חושב שזה המקום שהם הולכים לחיות בו כל ימי חייהם אז שלא יחיו בדוחק.

אקלים: האקלים בארץ מתאים לריבוי ג'אקויים שכן הטמפרטורה המינימאלית לג'אקויים היא 5 מעלות והם בהחלט יכולים לשרוד ולהתרבות אפילו בחורף שלנו. הכלוב אמור להיות מקורה כמובן לתת הגנה מפני הגשמים ולסגור את הדפנות מכל צדדיו ולהשאיר חלונות לפחות משני צדדים לאפשרות רענון האוויר בכלוב ואפשרות לתוכים לצפות החוצה, יש למקם את הכלוב לפחות מטר מגובה האדמה כך הם לא נוברים בצואה שלהם, כמובן לשלול את האפשרות של מיני מכרסמים העלולים לפגוע בזוג או בגוזלים.

בית הטלה: אמור להיות בצורת האות L, בכדי שההורים לא ידרכו בטעות על הביצים או הגוזלים בכל כניסה לבית ההטלה.

מידות בית ההטלה: 70 ס"מ גובה 60 ס"מ רוחב 50 ס"מ עומק, אלו לא מידות קבועות ניתן להגדיל, בית ההטלה אמור להיות מעץ קשיח על מנת שלא יכרסמו אותו ויצאו החוצה.

מיקום בית ההטלה: אמור להיות בפינה השקטה ביותר וחשוכה במידת האפשר עם נגישות כלומר דלת חיצונית שניתן לבדוק מידי פעם את המצב. לא רצוי לבדוק בתדירות גבוהה את תא ההטלה מכוון שזה מאוד מפריע לזוג, צריך להיות סבלניים בנושא הזה. יש לרפד בנסורת בתוך תא ההטלה בגובה של 2 ס"מ , או לחילופין להניח עץ אורן ולתת לזוג בעצמו ליצור את הריפוד הדרוש להם.
תזונה: נחזור לזוג הראשון שרכשתי, בשנים הראשונות הזנתי אותם בתערובת יבשה בלבד, כלומר גרעיני חמינה, תירס וכו' טעות נוספת שעשיתי. כיום ישנם ספקים לא מעטים של כופתיות לתוכים המכילים את כל המרכיבים שתוכי מסוג ג'אקו זקוק לו ולא רק לגאקויים כמובן. לאחר שהעברתי את הזוג לכופתיות השינוי היה מהיר ולחיוב, הזוג נראה הרבה יותר טוב הנוצות קבלו גוון זוהר וחשוב לא פחות יותר גוזלים שרדו מהטלה להטלה. כמובן שהוספתי סוגים נוספים של ארוחות, כמו פרות, ירקות,עצמות של עופות.(לעולם לא לתת עגבניות, אבוקדו) זה פשוט רעל לתוכים.

בחירת הזוג: אני ממליץ לרכוש זוג שניתן לוודא את ההיסטוריה שלו ע"י טבעת או צ'יפ או אצל ווטרינר, בטבעת חרוט בדרך כלל שם המגדל ותאריך בקיעת הביצה של התוכי כך ניתן לדעת בוודאות את גילו של התוכיה משמעותי בבחירת הזוג שכן ג'אקו מגיע לבגרות מינית בגיל 3 שנים לשם זיווג רצוי 4 או 5 שנים. בנוסף שווה מאוד למרות שיש לתוכי טבעת וניירות לקחת לבדיקה אצל ווטרינר לבצע בדיקות מין ומחלות בכדי לשלול בעיות לא רצויות בהמשך, את סוגי המחלות רצוי לשאול את הווטרינר אלו בדיקות הוא ממליץ לבצע.

צ'יפ: זהו שבב שווטרינר מזריק מתחת לעורו של התוכי עם מספר מזהה שבו ניתן להיעזר בעתיד בהיסטוריה של אותו תוכי או אם חלילה הוא נגנב(כמו אצל כלבים). אני מקווה שמאמר מתומצת זה יעזור למגדלים בתחילת דרכם, במאמר הבא אביא עדויות נוספות ניסיוני האישי.

אודות תוכיאינפו

השאר תגובה