דף הבית / מאמרים תוכים / מאמרים כלליים / צעצועים לתוכים – חומרים לשימוש

צעצועים לתוכים – חומרים לשימוש

חומרים וצבעים הניתנים לשימוש בבניית צעצועים לתוכים

מתכות:
מתכות שמושכות אליהן מגנט, הן מתכות שלא עשויות פלדת אל-חלד טהורה, ומתחת לציפוי מכילות אבץ או מתכת מסוכנת אחרת. מפתחות, האהובים מאוד על רוב התוכים, אינם טובים למשחק מכיוון שהסגסוגת שממנה המפתח עשוי מכילה בדרך כלל גם עופרת ואבץ. לרוב ניתן לזהות ע"פ מראה המתכת, אם היא מלוכלכת או לא מבריקה, היא רעילה. אם היא מבריקה ומשקפת כמו מראה, היא בטוחה.
מתכת בטוחה:

קובץ מצורף:
pPETS-3756807t400.jpg

עצים:
ישנם סוגי עץ רבים שאותם ניתן לתת לתוכים, כמו אורן קשה או רך, בלסה, קקטוס יוקה, ענפי עץ הדר ואקליפטוס שיכולים לשמש כחומר-גלם מעולה ליצירת צעצועים. חשוב מאוד להשתמש בענפים חדשים בלבד ולא בענפים מלוכלכים או רקובים, או עצים אשר עברו טיפולים נגד מזיקים. אסור להכניס לכלוב ענפים עם עלים, פרחים או אפילו פירות העלולים להיות רעילים, בדוק היטב את סוגי העץ לפני הבאתו לתוכי.
רשימת עצים וצמחים בטוחים

ניקוי – הדרך הטובה והבטוחה לנקות ענפי עץ הוא שטיפתם במים וסבון ולאחר מכן שטיפה חוזרת להסרת הסבון. לאחר מכן יש ליבש את הענפים בשמש ואז להכניסם לכלוב.

שרשראות:
לא לשים לתוכי שרשרת בה ציפורן\אצבע עלולה להיתפס. לא לשים שרשרת דקה מדי (מתכת או פלסטיק) אותה התוכי יכול לפרק עם המקור. לא לשים שרשרת ממתכת רעילה!

בדים:
השתמש בבדים תחת השגחה, כיום רוב הבדים מעורבים בסוגי סיבים פולימריים אשר עלולים לפגוע בתוכי. אם אינך בטוח שלא יגרם שום נזק לתוכי אל תתן לתוכי לשחק עימם. עדיף תמיד שהבד יהיה 100 אחוזי כותנה ולוודא שהתוכי לא ייבלע אותו.

חוטים וחבלים:
בטוחים לתוכי – חבל 100% כותנה, חבל טבעי (סיסל), חוט 100% כותנה, חוט טבעי, חוט שפוגט (פשתן/שמשון). לא בטוחים – חוטי פוליאסטר, גומי וכד'.
סכנת חוטים וחבלים – חשוב להקפיד במיוחד שלחבלים אין קצוות פרומים, ויש לנקות או להחליף את החבלים כאשר הם מתבלים ומתלכלכים. תוכים מאבדים ציפורניים, אצבעות, ואפילו נחנקים למוות בגלל הסתבכות של איזה חבל או חוט לכן שימו לב היטב.

חוט שפוגט

חוט_שפוגט.jpg
חוט_שפוגט

חבל סיזל/טבעי

sisal16a.JPG

חבל כותנה

0186.jpg

פעמון:
שים לב ובחן את הפעמון ובמיוחד את העינבל, עינבל קטן במיוחד עלול להיבלע ולגרום לתוכי חנק. בחן היטב את חוזקו של החיבור, וודא שהינו חזק מספיק ומותאם למקורו של התוכי ולא יתנתק בקלות.גודל הפעמון צריך להיות לפחות 4 ס"מ לתוכים הקטנים וגדל בהתאם לסוגי התוכים השונים.אם אין באפשרותך להשיג פעמונים מפלדת אל-חלד גם נחושת תהיה טובה.

דבק:
במידה ותכננתם לבנות או לתקן צעצועים, עשו זאת עם דבק לעץ מסוג "אֵלמֵר'ס – Elmer's", זהו דבק איכותי שאינו רעיל לתוכים.

ללא שם.jpg

פלסטיק:
לא לתת לתוכי פלסטיק שהוא יכול לשבור אותו ועלול לבלוע חלקים ממנו. אם רוצים להרכיב צעצוע מחרוזים וכפתורים, יש לוודא שהם גדולים מספיק כך שהתוכי לא יוכל לבלוע אותם.

חישוקים:
אם החלטת לבנות משחקים לתוכים מטבעות מתכת או פלסטיק וודאו שקוטר הטבעת רחב יותר מהאיזור הכי רחב בגוף התוכי, וזאת על מנת שהתוכי לא יתפס בטבעת.

צבע:
תוכים יכולים לראות צבעים והצבעים השונים יכולים בהחלט להוסיף גירוי ועניין רב. יש לשים לב שהצבע לא מכיל עופרת ואינו רעיל! ניתן להשתמש בצבעי מאכל מסויימים, וצבעי גואש על בסיס מים שאינם רעילים.
שימו לב:
התוכי לא אמור לאכול את הצבע, זה אולי לא רעיל אבל זה לא בריא לצרוך כמויות גדולות של צבע. לכן מומלץ לצבוע חרוזים גדולים שהתוכי לא יכול ללעוס, או חלקי עץ רחבים וארוכים. אם רוצים לצבוע צעצועי לעיסה ופירוק, מומלץ בצבעי מאכל טבעיים בלבד.
דוגמא: טובלים חרוזי עץ בצבעי מאכל למשך מספר דקות, מניחים על צלחת זכוכית ליד חלון לייבוש. לאחר 24 שעות משחילים לצעצוע.

DSCF0313.jpg

תוצאה:

DSCF03177.jpg

אודות תוכיאינפו

השאר תגובה