דף הבית / מאמרים תוכים / כלמידיה פסיטאכי

כלמידיה פסיטאכי

 Chlamydia psittaci כלמידיה פסיטאכי

תאור: כלמידיה פסיטאכי
קופות הדגירה בצפורים משתנות מימים לשבועות.התקופה בדרך כלל בין 3 ל10 ימים.
התפרצות המחלה יכולה לקרות כמה שנים אחרי החשיפה למחלה, בתקופת הדגירה של המחלה קשה להעריך אם הציפור חולה באופן כרוני ומפתחת זיהומים בגלל שהסיפטומים של המחלה נסתרים ולא תמיד נראים לעין.
במקרים מסוימים,הציפור נשאית של המחלה ומעבירה אותה הלאה.
*אנשים מבוגרים, נשים הרות ,חולה איידס או בעלי מערכת חיסונית חלשה חייבים להתייעץ עם רופא במידה וישנה סכנת חשיפה למחלה.

הדבקה:
העברת המחלה מציפור לציפור נעשית בדרך כלל ע"י חיידקים שהציפור נושאת עימה,חיידקים העוברים דרך מערכת הנשימה של הציפור המודבקת, או דרך לשלשת  ואבק נוצה.
רגישות הציפור המודבקת אף הוא גורם משפיע בהידבקות,ישנו סיכוי רב יותר להעברת המחלה בתנאי צפיפות,תאי הטלה מזוהמים ,כלי אוכל ושאריות מזון.

*אנשים מבוגרים,נשים הרות ,חולה איידס או בעלי מערכת חיסונית חלשה חייבים להתייעץ עם רופא במידה וישנה סכנת חשיפה למחלה.

סימפטומים:
בצפרים צעירות יכול להיווצר חיספוס בנוצות,טמפרטורת גוף נמוכה, רעידות,תנומה,דלקת הלחמית,רזון, סינוסיטוס,לשלשת צהובה ירקרקה או מימי אפרפר, ציפורים מבוגרות יכולות לפתח סימפטומים כגון רעידות,תנומה,סימורהנוצות,ירידה במשקל,לשלשת ירוקה, דלקת הלחמית, הרעלן המופרש מהחיידק פוגע בעיקר בכבד ובכליות.

סיפטומי הדבקה בבני אדם:
חום, צמרמורות, כאב ראש, חוסר תיאבון, קוצר או נשימה,הרגשה כללית רעה, ודלקת הלחמית.

מניעה:יש  לבחון ולבודד כל ציפור חדשה לפני הכנסתה לכלוב עם כל הלהקה, המנע ממגע בשאריות מזון בין הציפורים, עקוב אחר הציפור לגילוי הסיפטומים המוזכרים מעלה ובמיוחד שים לב ללשלשת הציפור.

טיפול: רוב טיפולים כוללים את השימוש  בטאטראכיכלין(tetracycline) ונגזרות שלו כמו ויבראמיכין(Vibramycin),דוקסיכיכלין(Doxycycline),וקסיטאטראכיכלין(xytetracycline).
האנטיביוטיקה יכולה להינתן ע"י זריקות של ינטראמאסכאלאר(intramuscular). אנטיביוטיקות יכולות גם להינתן דרך הפה או מעורבב עם מזון.
תקופות טיפול בדרך כלל  45 יום עם שינויים קלים, תלוי בטיפול.

*נחוצה בזמן זה תוספת סידן מאחר וטאטראכיכלין(tetracycline) נקשר לסידן. השקיית הציפור   בחומצה ציטרית יכולה להגדיל את הרמות או אנטיביוטיקות בדם.

*בטאטראכיכלין ונגזרות שלו בדרך כלל יעיל בטיפול קלמידיה.

אודות תוכיאינפו

השאר תגובה