ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

זפק מתרוקן לאט מידיי

עוסק בבריאות התוכי שלנו. האפשרות לשאול שאלה ולקבל מענה מוטרינר
המתמחה בתוכים. פרסום השאלה מתבצע לאחר מענה הוטרינר. פרטים
נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
hagay
ביצה
ביצה

זפק מתרוקן לאט מידיי

שליחה על ידי hagay »

שלום רב .
לפני יומיים הבאתי גוזל של קוניור שמש, הגוזל נלקח מהוריו, הגוזל בן שלושה שבועות .
הגוזל נראה ומתפקד בסדר רק שהזפק שלו מתרוקן ממש לאט משהו כמו 10 שעות , ברצוני לציין שאין גזים ונפיחות בזפק .
שאלתי היא האם יכול להיות שבגלל החלפת המזון הפתאומית לגוזל, נוצרה האטה בעיכול ?
אם כן כיצד אני יכול לעזור למערכת העיכול להתרגל ואם לא, מה יכולה להיות הבעייה ?

עניין זה מאוד רגיש ודחוף לי ...
תודה מראש חגי.
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

Re: זפק מתרוקן לאט מידיי

שליחה על ידי Dr.Gancz »

הי חגי,
אכן זה עניין רציני, שאסור להזניח. להחלפת המזון יכול להיות חלק בזה, אבל אי אפשר לשלול אפשרויות אחרות (זיהום חיידקי ו\או שמרי של הזפק, כל מחלה סיסטמית אחרת). בעיני כל מקרה כזה הוא מקרה חרום פוטנציאלי. אני תמיד מבקש לבדוק את הגוזל מידית, ושם דגש על בדיקה מיקרוסקופית של תוכן הזפק והלשלשת. בלי קשר, כדאי להאכיל כמויות קטנות יחסית בטמפ' של 38-39 מע' ובתדירות המתאימה לקצב ההתרוקנות. האם אתה מחמם את הגוזל?
עדי
hagay
ביצה
ביצה

שליחה על ידי hagay »

ראשית תודה מעומק הלב על היחס החם והמהיר .

הגוזל מחומם כמו שצריך ומטופל על הצד הטוב ביותר, הוא עבר בסה"כ שלוש האכלות ביומיים האלה .
ברצוני להוסיף שהיום בערב כשראיתי שאחרי כ 10 שעות הזפק לא מרוקן לגמרי הלכתי לקנות תה קמומיל כפי שקראתי בכל מיני מאמרים ופורומים, הכנתי תה ונתתי לגוזל בטמפרטורה של כ- 38 מעלות כמה טיפות טובות ועיסיתי לו את הזפק.

כרגע השעה 23:05 והזפק כמעט התרוקן לגמרי, איני יודע אם זו תוצאה של הפעולה שעשיתי או שבכל מקרה הזפק היה מתרוקן, בכל אופן אני כבר לא אאכיל אותו הלילה כי ממש איני רוצה לערבב לו מזון בזפק ומחר אני אתן לו בתערובת גם תה קמומיל ואני מאוד מאוד מקווה שהכל יסתדר .

במידה ולא אני אגיע בשמחה רבה ומרובה אליכם למרפאה בשעות הערב .

שוב תודה רבה רבה ותמשיכו לעשות חיל בתחום.
סמל אישי של משתמש
אווה
פוקח עיניים
פוקח עיניים

שליחה על ידי אווה »

כבר עבר יום מז אתמול, אני מקווה שהכל בסדר.
יש לי רק שתי הערות.
כשרוצים להחליף מזון עושים את זה בהדרגה, כל פעם מוסיפים קצת יותר מהאבקה החדשה , עד שכולו יהיה רק המזון החדש.
כשלוקחים גוזל מהמגדל, צריך לשאול במה הוא האכיל עד אותו זמן את הגוזל, ואם צריך לקחת ממנו קצת מהמזון הזה, ואז לעשות את ההעברה למזון שלך יש בהדרגה.
דבר שני, תבדוק האם הדייסה שאתה מכין לא סמיך מדי, כי גם זה מעכב את העיכול.
בהצלחה
תמונה
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

שליחה על ידי Dr.Gancz »

שלום אווה,
ראשית, במקרה הזה הגוזל נלקח ***מההורים***, ולכן המעבר לפורמולה היה מהיר בלית ברירה. שנית, ההורים בטבע (ובכלוב) מאכילים את הגוזלים במזון הנפלט מהזפק שלהם, ואשר דומה במרקם שלו לחמאת בוטנים עם הרבה גושים וחתיכות גסות. אין עדות לכך שמזון סמיך (במידה) מעכב את פעולת העיכול, והוא אפילו מעודד תנועתיות.
עדי
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

אגב בנושא סמיכות הדייסה, יצרני המזון ממליצים על דייסה דלילה ביותר משהו כמו 1 דייסה 8 מים לפחות בימים הראשונים
אני אישית תמיד האכלתי בדייסה סמיכה יותר.
בנוסף אפשר לראות גוזלים שמואכלים ע"י ההורים למשל שהזפק מלא בגרגירי דוחן שאינם טחונים לעיסה אלא ממש שלמים.
דוגמה טובה אפשר לראות באחת התמונות שהעלה משה מגידולו האישי :
קבצים מצורפים
101.jpg
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

שליחה על ידי Dr.Gancz »

תמונה יפה, אלי!
אכן, ההמלצה הזו רלוונטית לגוזלים שמתחילים לאכול פורמולה מגיל אפס. אבל כאשר הגוזל הורגל ע"י הוריו למזון גס יחסית, פורמולה דלילה לא תספק גירוי מכאני למע' העיכול, ולכן עלולה להאט אותה באופן משמעותי. אני מאמין שבעקבות מחקר חדש על מזון גוזלי ארות בטבע, הפורמולות הקיימות כיום יעברו בעתיד שינויים.
עדי
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

תודה רבה עדי , כמו תמיד העשרת את הידע של כולנו תמונה
hagay
ביצה
ביצה

שליחה על ידי hagay »

שלום לכולם ולד"ר גנץ.
ברצוני לספר ולשתף אותכם שהגוזל שלי בסדר והכל שב על מקומו בשלום, הוא אוכל הייטב ומעכל את המזון כמו שצריך ונראה בריא וחמוד.
כנראה שהמעבר ממזון טבעי של הורים לפורמולה של גוזלים היה קצת קשה בשבילו ובאמת צריך לעשות זאת בהדרגה תוך כדי ערבוב מזונות ולא להגזים עם הדלילות של הדייסה, אחרי הכל המזון שהגוזלים מקבלים בטבע הוא מאוד סמיך ולא אחיד.

תודה על העזרה.
שלח תגובה

חזור אל “מענה וטרנרי”