ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

שאלה בנושא פוריות

עוסק בבריאות התוכי שלנו. האפשרות לשאול שאלה ולקבל מענה מוטרינר
המתמחה בתוכים. פרסום השאלה מתבצע לאחר מענה הוטרינר. פרטים
נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

שאלה בנושא פוריות

שליחה על ידי eli_lea »

שלום רב ד"ר עדי,

ברשותך אבקש מידע בנושא מערכת הרבייה של נקבת התוכי,שאלותי הן:
1)מה קובע את כמות הביצים לתטולה?מדוע תוכים מאותו סוג מטילים מספר ביצים שונה?
2)האם יש אפשרות לגרום לשינוי בכמות התטולה?

תודה רבה והמשך שבוע נפלאתמונה
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

Re: שאלה בנושא פוריות

שליחה על ידי Dr.Gancz »

טוב, הנה שוב...
הנושא מורכב מאוד ומשמש נושא למחקר מזה עשרות בשנים. פרק מקיף למדי אפשר למצוא ב-
http://www.biol.vt.edu/faculty/walters/ ... 201983.pdf

התאוריה המרכזית (Lack 1968) מציעה כי גודל התטולה נקבע ע"פ יכולת הנקבה לייצר בייצים, ובעיקר ע"פ זמינות המזון בסמיכות להטלה. חוקרים אחריו הוסיפו גורמים מגבילים נוספים כגון גודל כתם הדגירה, גודל הקן, זמינות הסידן, אורך היום\העונה המשפיעים על יכולת האכלת הגוזלים, גורמים גנטיים ועוד ועוד

אבחנה בסיסית הי בין מינים בעלי גודל תטולה קבוע ובין מינים בעלי גודל תטולה משתנה (דוגמא קיצונית - התרנגולת). במינים בעלי תטולה קבועה קשה או בלתי אפשרי לעשות מניפולציות (למשל לקיחת או הוספת ביצים) באופן שישפיע על גודל התטולה הסופי. לעומת זאת במינים רבים אחרים כן אפשר לעשות זאת. למשל בקוקטילים הראו שמניפולציות כאלו משנות את גודל התטולה, מאידך בזרזירים נמצא שגודל התטולה מושפע כנראה בעיקר מגורמים גנטיים ובעופות מים מסוימים הוא במידה רבה קבוע.

ההורמון פרולקטין אחראי לוויסות גודל התטולה. הורמון זה גורם ביונקים לייצור חלב והנקה, ואילו בציפורים לדגירה וטיפול בגוזלים. עלייה בהורמון זה מפסיקה את ההטלה, ולכן אפשר להשתמש בחומרים הנוגדים הורמון זה כדי להמשיך את ההטלה (בתרנגולי הודו למשל).

בתוכים המצב כנראה מעורב. ברוב המקרים נראה שגודל התטולה קבוע למדי, והבדלים בין נקבות הם תוצאה של שונות גנטית. אבל בחלק מהמינים (קוקטיל) כן אפשר לעשות מניפולציות (הוצאה יומית של ביצה) ולהגדיל את התטולות. דבר זה מבוצע כיום במינים שבסכנת הכחדה.

חשוב לציין כי הרבייה כרוכה במאמץ גופני רב לציפורים, ולכן לא מומלץ לתת להן לעשות מספר גדול של מחזורים בשנה, וגם הגדלת מס' הביצים צריכה להיות (אם בכלל) מוגבלת מאוד. תוכים הניזונים על תערובות זרעים צפויים לחסרים בסידן ובויטמינים, דבר שיכול לפגוע בהטלה, להאריך את הזמן בין ביצה לביצה, לגרום להטלת ביצים עם קליפה דקה, הטלות פנימיות ועוד... אפילו ציפורים המקבלות כופתיות לרבייה יתקשו לחדש את מאגרי הגוף אם לא יקבלו מספר חודשי הפסקת רבייה כל שנה.

נקווה שהפעם זה יעבור...

עדי
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

Re: שאלה בנושא פוריות

שליחה על ידי eli_lea »

תודה רבה על התשובה עדי,מעשיר את הידעתמונה
שלח תגובה