ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

DNA

עוסק בבריאות התוכי שלנו. האפשרות לשאול שאלה ולקבל מענה מוטרינר
המתמחה בתוכים. פרסום השאלה מתבצע לאחר מענה הוטרינר. פרטים
נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
שוני
בקיעה
בקיעה

DNA

שליחה על ידי שוני »

שלום ד"ר עדי גנץ

מאוד מסקרן אותי לדעת ולהבין מה משמעותה של בדיקתDNA, ולמה היא חשובה למגדל עם תוכי אחד או 20 תוכים
תודה וחג שמח
שוני
מכל מלמדי השכלתי
לעולם על תתוכח עם אדיוט .הוא יוריד אותך לרמתו וינצח אותך בעזרת נסיונו
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

Re: DNA

שליחה על ידי Dr.Gancz »

הי שוני ותודה על השאלה,

יש מספר גורמי מחלה נפוצים ומשמעותיים בתוכיים, אשר היינו מעוניינים (מגדלים ווטרינרים כאחד) להיפטר מהם. חלק מזה נובע מהפוטנציאל שלהם לעבור לאדם (כלמידופילה) וחלק נובע מהפוטנציאל לגרום תחלואה ותמותה של התוכי הנשא ו\או שכניו. יש כמה אסטרטגיות, שיכולות לשמש לצורך ניקוי פרטים ולהקות מגורמי מחלה.

אופציה א' היא חיסון. אפס, לצערנו אין תרכיבים יעילים כנגד גורמי המחלה הרלוונטיים.
אופציה ב' משלבת בדיקה, סילוק נגועים והסגר ובדיקה של פרטים חדשים. זו האופציה המעשית ביותר.

הבדיקה לנוכחות גורמי מחלה יכולה להעשות בשיטות מעבדה שונות. בעבר היו נפוצות בעיקר בדיקות סרולוגיות, אשר מאתרות לא את גורם המחלה עצמו אלא את הנוגדנים שהגוף מייצר כנגדו. כמו לכל דבר, יש לכך יתרונות וחסרונות. במקרה הזה החסרון העיקרי הוא שהבדיקה רק אומרת לנו שהתוכי נחשף לגורם המחלה בעבר, אבל המצב כיום לא ידוע. למשל, אין אפשרות לדעת אם טיפול נגד כלמידופילה הצליח, אי אפשר לדעת אם תוכי התנקה מנגיף מחלת המקור והנוצות וכו'

בדיקות דנ"א מבוססות על שיטה הקרויה PCR, אשר אפשר למצוא עליה המון מידע ברשת. בקצרה, מדובר על שיטה היודעת לזהות מקטע DNA ספציפי לגורם המחלה, וליצור כמות אדירה של עותקים של המקטע הנ"ל. אפשר להשוות זאת לתוכנה אשר יודעת למצוא בספר משפט מסוים בתנאי שיודעים לומר לה מה מילת הפתיחה, מילת הסיום ואורך המשפט. למשל אם תחפש בתנ"ך משפט בן 7 מילים הנפתח במילה "בראשית" ומסתיים ב "הארץ", סביר להניח שתמצא רק משפט אחד (בראשית א', א'). קל להבין שזו שיטה בעלת "כח" רב. בדיקות PCR מקובלות מזה כעשור וחצי, כבדיקות המועדפות לגורמי מחלה בציפורים. למרות זאת, גם שיטה זו איננה חסרה לחלוטין בעיות. כל זיהום של הדגימה, בין שבוצע בשדה ובין שבמעבדה, עלול לגרום לתוצאה שגויה בגלל רגישותה הרבה של השיטה.

מתי בודקים ולמה? הכל תלוי במצב ובשיקולי עלות\נזק\תועלת. כמה דוגמאות:

תוכי אפרור יחיד בן שנתיים הגר בבית - הייתי בודק לכלמידופילה (משיקולי בריאות הבעלים והתוכי) ולמחלת המקור והנוצות (שיכולה להיות לה נשאות ארוכת טווח בלי סימנים).

תוכי קקדו בן 3 ח' הנרכש ע"י מגדל - הייתי בודק לכל גורמי המחלה האפשריים, מחשש להכניס גורם מחלה לבית הגידול.

כלוב תעופה עם 30 תוכונים בחצר הבית - לא הייתי ממליץ על בדיקות DNA כי המגע עם אנשים מצומצם, והסיכוי להצליח ולנקות את הלהקה מגורמי מחלה נמוך.

בקיצור, הכל תלוי בסיטואציה, בגיל וסוג הציפור, ובמחלות הצפויות.

* אגב, גם בדיקות זוויג מבוצעות כיום באותה שיטה, וגם זה כמובן חשוב.
מקווה שעניתי

עדי
סמל אישי של משתמש
שוני
בקיעה
בקיעה

Re: DNA

שליחה על ידי שוני »

תודה ד"ר עדי
תשובה מענינת מאוד אותי כמגדל וכמובן את שאר הגולשים
חג שמח
שוני