ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

כלמידיה

עוסק בבריאות התוכי שלנו. האפשרות לשאול שאלה ולקבל מענה מוטרינר
המתמחה בתוכים. פרסום השאלה מתבצע לאחר מענה הוטרינר. פרטים
נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
erezofir
ביצה
ביצה

כלמידיה

שליחה על ידי erezofir »

שלום

לקחתי את קרקר (אקלקטוס זכר) לבדיקות דם במרפאה.
התוכי נמצא חיובי לכלמידיה, הרופא נתן לי אנטביוטיקה ואני מזריק פעמיים ביום 0.4 cc ישירות לגרון של הציפור.
קרקר אינו נהינה מהטעם, מכחכח ופולט קולות "צרחה עמומה" כאילו מתוך הבטן (מקווה שהצלחתי להסביר) את האנטיביוטיקה אני כבר נותן יומיים.

כרגע קרקר ממעט "לג'ברש" כמיקודם הרבה פחות.

האם זה מה שקורה לאחר קבלת אנטיביוטיקה? או שיש בעיה אחרת?

תודה
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

Re: כלמידיה

שליחה על ידי Dr.Gancz »

האם הנשאות נמצאה בבדיקת בריאות שגרתית, או שהתוכי היה חולה?
האם זו הייתה בדיקת DNA (שנשלחה למעבדה חיצונית) או בדיקה במקום?
בן כמה התוכי?
למה אתה מתכוון כשאתה אומר "ישר לגרון"? האם אתה מזריק במזרק למקור או משתמש בצינורית כלשהי?

לפי מה שאתה מתאר, מתן האנטיביוטיקה כרוך במאבק, וככל שעובר הזמן בד"כ גדלה ההתנגדות. סביר להניח שהשינוי בהתנהגות התוכי קשור למאבק ולא לתרופה עצמה, אבל אם התוכי היה חולה מראש - יכול להיות שיש שם עוד משהו חוץ מהכלמידיה, ולכן הטיפול לא מצליח.

0.4 מ"ל היא כמות לא גדולה במיוחד, אבל עדיין חשוב לתת אותה לאט כדי שהתוכי לא "יקדים קנה לוושט". לעתים קרובות אפשר לתת את התרופה בתחבולות. למשל ספוגה במשהו שהתוכי אוהב כמו חתיכת במבה, פיסת קרקר וכו'. אם מוודאים שהתוכי אוכל אותה בשלמות - זה מספיק טוב, ויכול לחסוך מאבקים. שווה לנסות. רק חשוב להכין את התרופה מחוץ לתחום הראיה של התוכי (הם חכמים)!

עדי
סמל אישי של משתמש
erezofir
ביצה
ביצה

שליחה על ידי erezofir »

עדי שלום

הנשאות נמצאה בבדיקת בריאות שגרתית (הוא לא היה חולה או לפחות לא היו סימנים כאלה) ונשלחה לבדיקה חיצונית (לקח 10 ימים לקבל תשובה) כמו כן נבדקה מחלה מקור ונוצות (מקווה שלא טעיתי בשם - נמצא נקי).
קרקר בן 7-8 חודשים לערך, אני משתמש במזרק ומשתדל להזריק בזהירות ישר לגרון (אחרי הלשון).

אני לא נאבק איתו, אני עוטף אותו במגבת על כל הגוף ובזהירות כשהמגבת על הראש שלו אני פותח את המקור, אני משתדל לבצע זאת בעדינות, מיום ליום יותר קל לי לבצע זאת איתו אולי בגלל הניסיון שלי ואולי בגלל הפחד שלו אני לא יודע.

אך עדיין לאחר מתן התרופה הוא מקחקח ויורק ולא "מדבר" יותר כמו פעם.

תודה על התשובה
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

שליחה על ידי Dr.Gancz »

עדיף שתשים את התרופה על הלשון ותתן לו לבלוע.

מיד מאחורי הלשון בתחתית הפה נמצא הלוע, ובאופן המתן שאתה מתאר יש סכנה שחלק מהתרופה ייכנס בדיוק לשם ומשם לקנה. יתכן שמכך נובעים הקולות ששמעת. זה לא רצוי ואפילו מסוכן.

יש שתי דרכים בטוחות יחסית לתת תרופות בסירופ - האחת בטפטוף איטי על הלשון, כאשר התוכי מבצע בליעה ולכן רפלקסיבית סוגר את הכניסה לקנה. השניה עם קנולה (צינורית מתכת מיוחדת) ישירות לזפק - זה דורש ניסיון.
לגבי האופציה של הספגה בפיסת מזון כבר כתבתי.

בהצלחה

עדי
סמל אישי של משתמש
erezofir
ביצה
ביצה

שליחה על ידי erezofir »

עדי שלום

האם מסוכן להחזיק את התוכי בבית?
יש לי בבית ילדה בת 8 ובן בן 11.

אני רוצה לציין שהתוכי מוחזק אצלי בסלון בבית.
Dr.Gancz
בקיעה
בקיעה
איש קשר:

שליחה על ידי Dr.Gancz »

בהנחה שהתרופה שנרשמה היא דוקסיציקלין (דוקסילין) והתוכי כבר מקבל אותה כמה ימים - אין סכנה כרגע, כי במהלך הטיפול החיידק לא מופרש כלל. הסכנה העיקרית היא במקרים שבהם התוכי נשא בלי שבני הבית מודעים לכך. בסוף הטיפול יש להמתין מס' שבועות ואז לבדוק שנית.
עדי
שלח תגובה

חזור אל “מענה וטרנרי”