ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

מדריך ייצוא תוכי איתכם לחו"ל

מאמרים שונים בנושא תזונה,מחלות,ריבוי והדרכה כללית

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
blueroad
ביצה
ביצה
הודעות: 9
הצטרף: 23 יולי 2013 17:54

מדריך ייצוא תוכי איתכם לחו"ל

שליחה על ידי blueroad »

לפני שאתחיל ברצוני לציין שכל העצות שיינתנו במדריך זה הינן מתוך הנסיון האישי שלי. מדריך זה אינו עובר על כל שלב בתהליך הייצוא אלא בא לתת הסבר כללי על ייצוא התוכי לחו"ל, האישורים ומוסדות הממשלה הרלוונטיים והעלויות. אין אני או הפורום אחראיים לכל נזק או בעיות שייגרמו למי שפועל עפ"י מדריך זה.

ועכשיו שסיימנו עם זה, לעסק :)
אז אתם עוברים לחו"ל. מצאתם עבודה חדשה, או אולי נקראתם לשליחות מאתגרת או אפילו התקבלתם ללימודים. דבר ראשון - מזל טוב!
אבל מה עם התוכי שלכם? כן כן זה שהקדשתם שעות לטיפולו וטיפוחו ,אותו אחד שקורא בשמכם כל פעם שאתם נכנסים הבייתה. גם הוא רוצה לבוא!
לצערי הרבה אנשים אשר נתקלים במורכבות התהליך (והוא אכן לא פשוט) מוותרים ומוסרים אותו לאימוץ. איני בא לשפוט אנשים אלה שכן התהליך לא פשוט, יקר, ומצריך קצת יידע, אבל אם אינכם יכולים לוותר על התוכי שלכם מדריך זה הוא בשבילכם.
הערה חשובה - מהנסיון האישי שלי, אם אינכם דוברים אנגלית ברמה גבוהה מאוד, יהיה לכם קשה להתמודד עם התהליך לבד. אם זה המצב, לכל אחד מאיתנו יש איזה חבר שאנגלית באה לו בקלות ועכשיו זה הזמן להיעזר בו.

* המדריך נותן מידע כללי על ייצוא לכלל הארצות אך בעיקר מתמקד על ייצוא לארה"ב

אז מה מצריך ייצוא תוכי איתכם לחו"ל?

עלויות

הדבר הראשון שמעניין כל ישראלי זה כמה זה עולה לי, ובייצוא, כמו בכל דבר העסק אינו זול. הייצוא כרוך בהשגת שלל אישורים, מארץ ישראל, ממדינת היעד ואף כל המדינות שתעברו בהם ולו בשביל טיסה קונקשן בדרך. כך לדוגמה אישור משרד החקלאות האמריקאי עולה 150$ , וכן אישור משרד להגנת חיות הבר והטבע גם הוא יעלה לכם למעלה מ-100$.בנוסף, יצטרך התוכי לעבור בדיקות של המשרדים השונים בעת הנחיתה כאשר כל בדיקה גם היא עולה בממוצע 50-150$. כאשר מייצאים תוכי ממישראל, לעתים קרובות תצטרכו להכניס את התוכי להסגר של 30 יום לפחות. הסגר כזה יעלה בין 385-480$ בארה"ב. ואל נא נשכח את עלות ההטסה של התוכי. אלעל גובה 100$ עבור הטסה של חיית מחמד עד 8 ק"ג ( המשקל מחושב כמשקל התוכי+ משקל הכלוב יחדיו). לפי חישוב הערכתי בלבד, עלות הייצוא של הג'קו שלי כרגע עומד על למעלה 1000$ וכל זה ללא עלות של קניית כלוב חדש או לחילופין, משלוח כלוב הישן לחו"ל. כמו שציינתי העסק רחוק מלהיחשב זול, אך כמו שלא הייתם משאירים בן משפחה מאחור, כזה הוא גם המצב עם פיג'י, הג'אקו שלי.

הבירוקרטיה

בישראל - למרבה המזל , בישראל הליך השגת האישורים לייצוא הוא מאוד פשוט. תצטרכו שתי אישורים שונים - האחד של משרד החקלאות והשני של רשות הטבע והגנים.
משרד החקלאות - הרבה אנשים חושבים שמדובר בצד הבריאותי צריך לפנות למשרד הבריאות, אך בכל הנוגע בריאות החיות שלנו משרד החקלאות הוא הכתובת. לצערי, כאשר מדובר בהשגת הכתובת המדוייקת העניינים מתחילים להסתבך. עבדיכם הנאמן נאלץ לעשות מספר לא מבוטל של שיחות טלפונים ונסיעות מיותרות עד שמצאתי את הכתובת הנכונה ולכן אוכל לחסוך לכם את עגמת הנפש. ממשרד הבריאות צריך להשיג תעודת בריאות תקפה לתוכי ובגלל שמדובר בתוכי ולא בכלב או חתול יש כתובת אחת וייחידה לעשות זאת והיא במשרד החקלאות בבית דגן. איש הקשר אשר אליו תצטרכו לפנות היא ד"ר אורנית. האימייל שלה הינו unioinu@gmail.com . היא מאוד נחמדה ותשמח לעזור לכם בהשגת תעודת הבריאות. רק בקשה אחת - אל תשאלו אותה לגבי נושאים אחרים , זה לא התחום שלה ולא תוכל לעזור לכם בהשגת מידע על שאר האישורים.
רשות הפארקים והגנים - מרשות זו צריך להשיג אישור ייצוא שנקרא CITES. על מנת לקבל עוד מידע על האישור תוכלו להתקשר למספר הבא בין השעות 8:00-12:00
02-5005461.

במדינת היעד - במדינת היעד תצטרכו להשיג אישור ייבוא של CITES וכן אישור של משרד החקלאות. הליך האישור של משרד החקלאות ו-CITES תלוי במדינת היעד. במקרה שלנו ארחיב יותר על ארה"ב.
ארה"ב - בארה"ב תצטרכו להתעסק עם שני גופים ממשלתיים עיקריים - משרד החקלאות האמריקאי והרשות להגנת חיות הבר והדגים.
משרד החקלאות האמריקאי - כמו בישראל, גם במשרד החלקאות האמריקאי מקפידים על בריאות החיות הנכנסות ויוצאות מהמדינה, אך בשונה ממקבילו הישראלי, הליך קבלת ההיתרים הרבה יותר מסובך ומחמיר. מהמשרד תצטרכו להשיג אישור ייבוא - בו תצטרכו לתאר את דרך הכניסה לארה"ב מסלול הנסיעה ופרטי המייבא והתוכי (כולל סימני זיהוי כגון מספר טבעת מספר צ'יפ וכו'). הטופס אותו תצטרכו למלא נקרא טופס VS 17-129 (אותו ניתן למצוא בחיפוש קצר בגוגל). את הטופס יש לפקסס יחד עם פרטי כרטיס האשראי ופרטיכם על מנת שבאם תאושר בקשתכם, תחוייבו בעלות קבלת האישור שעומדת על 150$. זמן ההמתנה עבור האישור עומד על 7-10 ימי עסקים.
* רק לאחר קבלת האישור תוכלו שריין מקום במרכז הבידוד עבור התוכי שלכם (פרטים נוספים, בהמשך)
רשות להגנת חיות הבר והדגים - רשות זו מקבילה לרשות הפארקים והגנים בארץ והיא מתמקדת בעיקר בשמירת האינטרסים של החיה בפרט ושימור מין החיה המיובאת ככלל. אי לכך שתוכי (למעט 2-3 זנים של תוכים קטנים כגון תוכונים) נחשב לחיה אקזוטית והליך הייבוא שלו הינו מחמיר הרבה יותר מייבוא כלב או חתול. עם רשות זו תהיה לכם את העבודה הכי קשה בעת בקשת האישור הרלוונטי. האישור הינו אישור ייבוא CITES/WBCA. את האישור ניתן למצוא בגוגל בחיפוש "3-200-64". האישור הינו מסמך בעל 7 עמודים בו תצטרכו לפרט כמעט כל דבר אפשרי על מקור הציפור שלכם כדי לוודא שהשגתם אותה באופן חוקי והיא בקעה בשבי וכן שאתם מייבאים אותה בהתאם לחוקי הרווחה הבינלאומיים לשימור מצב הבריאותי והנוחות של התוכי במסע. האישור לוקח בין 30-60 יום (!), כך שזה האישור שמומלץ להתחיל לעבוד עליו כחודשיים לפני זמן הנסיעה. אם זה לא מספיק את האישור לא תוכלו לפקסס כמו עם משרד החקלאות. תצטרכו לשלוח אותו בדואר וגם קבלת האישור תיעשה בדואר. מומלץ להשתמש בשירות משלוח אווירי מהיר כגון פדקס על מנת לקבל ולשלוח את המסמכים במהרה. עלות עיבוד הבקשה בלבד הינה 50$. סכום זה יכול להתשנות בהתאם לבקשה וייתכן כי ייגבו ממכם עלות נוספת.

לוגיסטיקה

אם קראתם עד לכאן אל ייאוש חברים, אנחנו כבר בסוף. אז למה אני מתכוון כשאני אומר לוגיסטיקה? לכל הסידורים מסביב שתצטרכו לעשות לקראת הטיסה. הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא נמל הכניסה. מסתבר כי במדינת היעד שלכם לא תמיד תוכלו להכנס מכל נמל תעופה. בארה"ב לדוגמה יש רק 3 נמלי תעופה קבילים - לוס אנג'לס, JFK ניו יורק, ומיאמי פלורידה. חשוב לשים לב כי נמל התעופה ניו-ארק בניו ג'רזי אשר מאוד פופולארי בנסיעות לארה"ב מישראל אינו אחד מהנמלים הקבילים ויש להמנע ממנו אלא אם אתם רוצים לשלם עוד כמה מאוד דולרים על קריאה של אנשים מהסוכנויות השונות אותם הזכרתי עד לנמל לבדוק ולקחת את התוכי שלכם. ואם כבר בארה"ב עסקינן עוד פרט מאוד חשוב הוא שעליכם להבין שברגע שנחתתם בנמל תעופה כלשהו בארה"ב, זה הנמל שממנו התוכי יילקח ממכם להסגר. לדוגמה, אין זה אפשרי לקבוע טיסה שהיעד הסופי שלה הוא לוס אנג'לס במטרה להכניס את התוכי להסגר בחוף המערבי אך להגיע לשם בטיסת קונקשן מניו יורק. אי לכך, אם תרצו להכניס את התוכי שלכם להסגר בחוף המערבי, תצטרכו טיסה ישירה ללוס אנג'לס.

לפני הטיסה - יש לא מעט דברים שתצטרכו לדאוג להם לפני הטיסה. בראש ובראשונה, לדאוג שיהיו לכם 4 אישורים- אישור הייצוא CITES מישראל והצהרת בריאות וטרינרית ממשרד החקלאות הישראלי, אישור ייבוא CITES WBCA של רשות חיות הבר האמריקאית ואישור ייבוא של משרד החקלאות האמריקאי. בנוסף עליכם לקנות כלוב טיסה לתוכי. תוכים בשונה מכלבים הם לא חיות שיוכלו להתמודד בקלות עם נסיעה בבטן המטוס, במיוחד אם מדובר בחודשי הקיץ החמים (בבטן המטוס אין מיזוג אוויר כלשהו) ולכן בנסיעה עם התוכי שלכם כמעט חד משמעית אפשרית רק ביחד איתכם במטוס. משמעות הדבר הוא שתצטרכו לברר לפני סגירת כרטיס בחברה בה אתם מעוניינים, מהם העלויות וההגבלות בהעלאת תוכי למטוס. לדוגמה בחברת אל עד מותר להכניס תוכי אל תוך המטוס בתנאי שהתוכי וכלוב הנשיאה שלו לא ישקלו מעל 8 ק"ג. מידותיו של הכלוב לא יעלו על 40X40X21 והוא יכול להיות עשוי מחומר קשיח או רך. בארץ לא מצאתי כלובים העונים על קריטריונים אלה ולכן הזמנתי כלוב מתאים מחו"ל. שימו לב כי בחו"ל רוב מידות הכלובים מצויינות באינצ'ים לכן חשוב להמיר לס"מ ולוודא את תקינות המידות לפני ההזמנה. בנוסף לתנאי החברה, אל על גובה 100$ על הטסת בעל חיים. את הסכום מומלץ לשלם לפני הטיסה כי בשדה ייקחו מכם עוד 25$ דמי טיפול. שימו לב להודיע מראש לחברת התעופה כי אתם טסים עם חיית מחמד -- על המטוס יש מושב מיוחד המותאם בדיוק למטרה זו. שימו לב כי משרד החקלאות דורש כי התוכי יהיה בבידוד בבית 21 יום לפני הטיסה. לאחר שדאגתם לכל הדברים שקשורים לטיסה עצמה תצטרכו כעת להכין מראש כמה דברים בארץ היעד. בארה"ב, תצטרכו להתקשר גם למשרד החקלאות האמריקאי וגם לרשות להגנת חיות הבר 72 שעות לפני הטיסה
ולאשר את הגעתכם עם מספר הטיסה ושעת הנחיתה. בנוסף מומלץ לשריין מבעוד מועד עם משרד החקלאות מקום במרכז הבידוד בו ישהה התוכי 30 יום מרגע הנחיתה. מרכז הבידוד תלוי בנמל הכניסה. כך למשל אם תנחתו בניו יורק JFK, תצטרכו להתקשר למשרד החקלאות בנמל ולשלם מראש על הבידוד ובדיקה וטרינרית. עלות כוללת עבור תוכי אחד היא 502$ כולל הסעה מנמל התעופה למרכז הבידוד.

בשדה התעופה בארץ - בהגעתכם לשדה, הודיעו לנציג בדלפק כי אתם נוסעים עם חיה ומעלים אותה על המטוס. דאגו כי הנציג ידביק על הכלוב מדבקה שרשום עליה LIVE ANIMAL. זוכרים את מסלול המכס בו ניתן להצהיר על דברים אותם אתם לוקחים לחו"ל כגון סמארטפונים ולפטופים (כן, זה שאתם אף פעם לא טורחים לעבור בו). הפעם, חובה לעבור שם ולבקש מנציג המכס לאשרר ולחתום על כל תעודות הייצוא שקיבלתם ממשרד החקלאות ורשות הגנים בארץ. ללא החתימה של המכס על מסמכי הייצוא, המסמכים לא יהיו קבילים במדינת היעד וסתם תצרו לעצמיכם סיבוכים מיותרים.

בזמן הטיסה - עפ"י הנחיות אל על הכלוב חייב להמצא מתחת למושב בזמן ההמראה והנחיתה. במהלך הטיסה לא חייב הכלוב להשאר מתחת לכיסה אך חל איסור להוציאו מהכלוב במהלך הטיסה. עם זאת, מומלץ לקחת את הכלוב לשירותים ושם רחוק מעיניהם של הדיילים או הנוסעים להוציא את התוכי ולהרגיעו, להביא לו אוכל ומים לוודא שהכל בסדר כל כמה שעות.

לאחר הנחיתה - אחרי שעברתם בביקורת הגבולות והשגתם את שאר המזוודות, מתחיל מסע בדיקות של המשרדים השונים. קודם כל התוכי יצטרך לעבור בדיקה של רשות להגנת חיות הבר ע"י אחד ממפקחי המשרד. הבדיקה עולה 150$ ולאחר מילוי טפסים במקום תקבלו את אישורם. לאחר מכם עליכם לסור ישירות לסניף משרד החקלאות. שם יעבור התוכי בדיקה וטרינרית, תבדק תעודת הייצוא ואישור הייבוא ואם הכל יילך כשורה, התוכי יילקח ויוסע ע"י נציג המשרד לאזור הבידוד למשך 30 יום. בתום תקופת הבידוד תעמודנה בפניכם שתי אפשרויות - האחת לבוא ולאסוף את התוכי מסניף שדה התעופה בו נחתתם, והשנייה לסדר שהתוכי יישלח עליכם עם בלדר בעלות של כמה מאות דולרים (תלוי באזור המשלוח).

זהו, סיימתם! כעת התוכי יכול לחזור איתכם הבייתה וכבונוס, יכול לטוס ללא אישור מיוחד בתוך מדינת היעד!

טלפונים ואתרים חשובים:
אתר משרד החקלאות האמריקאי:
http://www.aphis.usda.gov/wps/portal/aphis/home/
301-734-8226

אתר רשות להגנת חיות הבר האמריקאי
http://www.fws.gov/
516-825-3950
רשות הטבע והגנים
http://www.parks.org.il/Pages/default.aspx
02-5005461

משרד החקלאות
http://www.vetserv.moag.gov.il/Vet/shir ... efault.htm

מקווה שעזרתי, והרבה בהצלחה!

** כל הזכויות במדריך זה שמורות לכותב ומפורסם באתר tukinfo בלבד. אין להעתיק לפרסם או להפיץ מדריך זה לאתרים או אמצעי תקשורת אחרים ללא אישור הכותב.

סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
הודעות: 32617
הצטרף: 23 אוקטובר 2007 16:28
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

Re: מדריך ייצוא תוכי איתכם לחו"ל

שליחה על ידי eli_lea »

תודה רבה,
יעזור ללא מעט אנשים וחברים שלבטח יעזרו במאמר המנוסח היטב ומאוד שימושי.תמונה

שלח תגובה

חזור אל “מאמרים ומדריכים”