דף הבית / מאמרים תוכים / זהום בקטריאלי

זהום בקטריאלי

זהום בקטריאלי
ישנם מספר סוגים של חיידקים שמשפיעים על צפורים, הכי שכיחים מסוג E.coli, Citrobacter, Strep,Staph.
החיידקים האלה בדרך כלל מעורבים עם מים, חול,זרעים,אוכל ישן,איזורים לחים, נקודות מאובקות וכלובים רטובים.
זהומים של בקטריות גם קורות בצפורים בעלות מערכת חיסון חלשה.
מאפייני מחלה
הפרשות הצפור שלך יכולות להפוך צבעם לירוק או נעשות מימיות,כזאת מכיוון שהחיידקים המוכנסים יכולים לגרום בעיות במעיים ומזיקים לכליות וכבד.
כאשר חיידקים נשאפים הם יוצרים עיטוש,גירוי בעין,שתייה מופרזת,פיהוקים מרובים או שיעולים.

שאיפת זיהומים בקטריאלים הינם איום על חיי התוכי,לכן כדי לדעת את דרכי הטיפול יש לבצע תרביתעל מנת לקבוע את הסוג המדוייק של החיידקים שבהם יש לטפל

דרכי טיפול

הטיפול הטוב ביותר הינו טיפול אנטיביוטי שנקבע על פי בחינת התרבית, נתינת אנטיביוטיקה דרך הפה באופן ישיר מומלצת לציפורים שאינם שותות הרבה או שמאוד חולות, ציפורים אחרים יכולים לקבל טיפול דרך השתייה,חיוני מאוד לוודה שאכן הציפור שותה מספיק מהתרופה.

טיפול סביבתי

הטיפול היעיל הוא לנקות היטב את איזור הכלוב,להרחיק זרעים ופירות וחטא את הכלוב את כלי האוכל ע"י חומר ניקוי מחטא, לאחר מכן יש לשטוף היטב במים את האיזור על מנת שלא ישארו חומרי חיטוי מזיקים,  בתקופה הבאה יש לוודא שאין מגע לתוכי עם ציפורי בר וחיות אחרות,דבר המגן על הציפור מאחר שבתקופה זו היא רגישה מאוד לזיהומים בסביבתה.

הוראות מיוחדות
המלצה לתת לציפורים חולות בזיהום תוספת אנרגיה (Turbobooster) מעורב במזון למשך שלושה שבועות אפשר להוסיף Dufoplus ו- Ioford פעמיים בשבוע בכלי השתייה,במידה והציפור לא אוכלת ושותה אין מנוס מהעברת לקבלת טיפול וטרנרי להחדרת התרופות.

בעיות לטווח ארוך

חידקים מסויימים עלולים לגרום נזק לכבד לכליות דבר המשפיע על חוסנה של הציפור וחשיפתה בקלות יתר לקבלת מחלות בעתיד כדי להגן על בריאות הציפור יש להקפיד על כללי היגיינה בכלי האוכל בכלוב ובסביבה הקרובה.

האם המחלה מדבקת לבני אדם

רוב הזיהומיים הבקטריאליים מדבקים מציפור לציפור, ע"י הפרשות ומים, ישנו סיכוי קטן שזיהום אכן יעבור מציפור לבן אדם למשל Campylobacter הינו זיהום בקטריאלי היכול להדביק בני אדם.
האם אפשר למנוע חזרתם של זיהומים בקטריאלים?
זיהומים בקטריאלים מיוחסים לסביבה שבה הציפור נמצאת ומוחזקת,מתוצאות התרבית אפשר לבחון ולהסביר את מקור החיידקים.

אודות תוכיאינפו

השאר תגובה