דף הבית / מאמרים תוכים / בריאות / בעיות זפק בהאכלת יד

בעיות זפק בהאכלת יד

אם תיטלו על עצמכם את משימת האכלת היד, באיזה שהוא שלב לאורך הדרך סביר שתתקלו בבעיה הקשורה לזפק. בעיות של תסיסה בזפק יכולות לנבוע מכמה סיבות שונות, ככל שהניסיון שלנו יהיה רב יותר בהאכלת יד יתמעטו הבעיות ויופיעו לעתים רחוקות יותר. הסיבות הגורמות לבעיות של תסיסה בזפק הן בעיקר אבקת מזון/דייסה מקולקלת, או לא טרייה, או שיטה לא היגיינית של האכלה. אם המצב אינו מטופל כראוי הגוזל יסבול מזפק מלא גזים. הגז נוצר ממזון מקולקל כאשר כמות הבקטריות הינה מעל ההרמה הנורמאלית. מצב זה יכול להיות סופני, והגוזל עלול ימות.

זיהוי וטיפול:

כאשר לגוזל יש בעיות תסיסה בזפק, הזפק מתחיל לעבד את המזון יותר לאט ומעבר המזון בזפק נעשה איטי ממצב תקין. תסמינים אלו הם תמיד איתות טוב לכך שמשהו אינו בסדר. במידה ולא טופל המזון בכלל לא מתעכל ונשאר בזפק. אם מזהים שהמזון לא עובר זמן מה מהזפק, זה הזמן כדי לפעול לשיפור המצב. צריך להוציא את המזון המקולקל מהזפק- זה נקרא " לחלוב " או "לסחוט" את הזפק. אם המזון בזפק מתחיל לתסוס, פעילות הזפק לא יחזור למצבו התקין בכוחות עצמו. אם זיהית האטה בפעולת הזפק, זה הזמן לנקות בצעדים לתיקון המצב, ולא לחכות עד שהזפק יפסיק לתפקד בכלל. חליבת הזפק מתבצעת על ידי סחיטת המזון המקולקל , ולשם כך משתמשים בצינורית גומי רכה שמחובר למזרק. זאת פעולה די מסובכת למתחילים, כך שאם יש במקום מישהו עם ניסיון רצוי לבקש את עזרתו, או לפנות לווטרינר.

צעד ראשון:

אם המזון התגבש בזפק תאלץ לדלל אותו לפני שתתחיל להוציא אותו משם.שים קצת סודה ביקרבונט במים רותחים תן לזה להתקרר לטמפרטורה של 43 מעלות צלזיוס. שימוש באבקת אפיה גם יכולה לעזור בנטרול חומציות בזפק שנוצר עקב מזון מקולקל ותוסס.

בעיות זפק אצל תוכים - האכלת יד

יש להכניס את הצינורית לגרון של הגוזל בצד שמאל ולשפוך את המים הפושרים עם הסודה ביקרבונט, דרכה בעדינות לתוך הזפק. עשה עיסוי בעדינות רבה כדי לעזור לדלל את תוכן הזפק, ובאטיות רבה תתחיל להוציא את התוכן. בלי למהר, כי אתה לא תרצה לפגוע בקיר של הזפק על ידי שאיבה מהירה או חזקה. את הפעולה הזאת תצטרך לבצע פעמיים-שלושה עד שהחומר שנשאב יהיה כמעט נקי

צעד שני:

פעולה זו תגרום לגוזל להיות בלחץ. הייתי ממליצה לתת לגוזל מים -אלקטרוליטים (למשלPolyaid ) , אבל לא להאכיל בשום מזון של האכלת יד בשלב זה. בהתחשב בכך שהבקטריה נמצאת בזפק הייתי ממליצה להוסיף לאלקטרוליטים גם אנטיביוטיקה רחבת היקף כמו למשל טטרציקלין. שים את הציפור בכלוב "בית חולים" מחומם 32 מעלות צלזיוס, ותיתן לו לנוח שם לפחות כשעה. שוב תעסה את הזפק כדי לעזור למים-אלקטרוליטים לעבור דרכו. אם פעם הייתה לך בעיה עם הזפק, זה אלול להופיע שוב.זאת הסיבה להמלצה לא להאכיל בשום מזון את הגוזל אחרי הטיפול, עד שאתה בטוח שהאלקטרוליטים עוברים דרכו , והזפק חזר לתפקד. ברגע שהאלקטרוליטים מתחילים לעבור תדע שאתה בדרך הנכונה. תזכורת: כל אנטיביוטיקה מחסלת את הבקטריות המזיקות, אבל היא גם מחסלת את הבקטריות הטובות שנמצאות במערכת העיכול של הציפור.כך שצריך להוסיף את האנטיביוטיקה לפי ההוראות.

צעד שלישי:

ברגע שהזפק מתפקד מחדש, ומתרוקן כרגיל, תתחיל להוסיף קצת מזון האכלת יד לאלקטרוליטים, בתוספת מיץ תפוחים, או קווי מבושל ( לא זרעים). מיץ תפוחים, וקיווי מבושל מצוינים להחזרת מערכת העיכול לפעילות עצמאית, בדיוק כמו שזה פועל גם על בני אדם.כולנו מודעים לכך מה קורה לנו כשאוכלים יותר מדי תפוחים!! כאשר המזון ממשיך לעבור בזפק אחרי כל ארוחה בקצב רצוי ומבוקר, הזפק יתרוקן בזמן. בשלב זה אפשר להפסיק לתת את האלקטרוליטים.

צעד רביעי:

תעלה את סמיכות הדייסה במשך 4 ימים נוספים ועדיין תוסיף את המיץ תפוחים והקיווי המבושל.אחרי 4 ימים הדייסה צריכה להיות בסמיכות רצויה, ולא צריך להוסיף את הפרי.

לסיכום:

אם המוצרים שישנם בחנויות להאכלת יד, תסיסה בזפק צריך היה להיות תופעה מהעבר, אבל זה עדיין קורה. חפש מוצר להאכלת יד שכולל את הבקטריות המועילות כמו למשל : Lactobacillus acidophilus; Streptococcus salivarus; pintolepesii; Enterococcus faecium. Candida,Bifiobacterium bifidum פרוביוטיקות אלא עוזרות לייצב את מערכת העיכול , ולשמור אותה במצב בריאותי טוב ומאוזן. הפרוביוטיקות צריכים להיות בכל המוצרים הטובים להאכלת יד . ציפור שסבלה מתסיסה בזפק לא תמיד מצליח להתגבר , תלוי בגיל ומצבו כללי. אם הגעת לשלב הרביעי עם הגוזל, סימן שהחולה שלך בדרך הנכונה כדי להבריא.
מקורות: מאמר זה תורגם ע"י אווה צורף. מבוסס על:

בעיות זפק בהאכלת יד מאת: Kelly Stewart

פורסם גם באתר parrots-co.il ונערך ע"י אודי בלוך.

אודות תוכיאינפו

השאר תגובה