ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

תוכי פוחד

פורום מקצועי שאלות ותשובות בהשתתפות מגדלי תוכים מכל הזנים. בכל דיון יש לכתוב כותרת
עניינית ולתת פרטים מלאים בכל דיון: סוג התוכי, גיל, מזון, תנאי מחייה וכו' לא יתקבלו דיונים
לשם הצגה בלבד. פרטים נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

amirsource10
ביצה
ביצה

תוכי פוחד

שליחה על ידי amirsource10 »

אהלן חברים,

מצאנו קוקטייל שמצאנו בדרך (כנראה אבד למישהו), ניסינו להגיע לבעלים לא הצלחנו אז אחי החליט לגדל אותו.

היה לנו 2 קוקטיילים לפני הרבה שנים, ומאוד אהבנו אותם וטיפלנו בהם בצורה מעולה.

קנינו לקוקטייל הזה כלוב אוכל ומה שצריך, אבל הוא מאוד מפחד כשמתקרבים אליו, ושמנסים לפתוח את הכלוב הוא טיפה מתרחק ושמנסים לשלוח יד הוא מנסה פשוט לעוף בכלוב.. ואין סיכוי להתקרב אליו.

קראתי קצת וראיתי שצריך לתת לו כמה ימים להתרגל לסביבה חדשה כדי שבסוף יתרגל אלינו ולבית.
למשיהו יש ניסיון אם זה נכון ואם כן כמה ימים זה עלול לקחת?

תדה רבה!
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

Re: תוכי פוחד

שליחה על ידי eli_lea »

היי,
ישנן מספר אפשרויות, האחת שהתוכי פשוט אינו תוכי מוחתם, כזה שרגיל למגע של בני אדם. האפשרות האחרת היא שהתוכי די בטראומה והוא זקוק לזמן הסתגלות.
ראשית צריך לתת יומיים שלושה זמן הסתגלות למקום ללא ניסיונות לגעת בו או להעלותו ליד. לאחר מכן צריך לנסות ליצור עמו קשר ע"י ניסיונות לתת לו לקבל צ'ופרים מהיד, לנסות מחוץ לכלוב להראות לו מזון שהוא מאוד אוהב כמו גרעין או בוטן, אם הוא לא מתקרב לשים בין סורגי הכלוב ולהתרחק כדי שיגיע לאכול ולא יפחד. כך לאט לאט לאט לבנות עמו אמון. בשלב לאחר מכן לפתוח את דלת הכלוב ולאפשר לו לצאת החוצה באופן עצמאי. רק לאחר מכן כשהוא מחוץ לכלוב לנסות להרימו על היד. מומלץ שהתוכי יהיה גזור נוצות.
אי אפשר לנבא כמה זמן זה יקח, זה תלוי בתוכי, ( מוחתם /לא מוחתם/ מורגל וכו') לעיתים לאחר מספר ימים התוכי נפתח ומרגיש חופשי יותר ולעיתים די קשה להרגילו לעלות ליד ולהרגיש בנוח.
amirsource10
ביצה
ביצה

תודה רבה על התשובה!

התוכי נמצא על כביש ראשי והייתי המכונית הראשונה שכמעט פגשה אותו..
לקחנו אותו ישר אלינו ובמשך הזמן שהוא היה איתנו באוטו הוא היה מאוד מאוד רגוע ואפילו הראה סימנים של תנומה קלה.
כרגע הוא עבר רק את הלילה הראשון אצלנו אז אפעל בדיוק כמו שאתה אומר, ניתן לו כמה ימים להתסגל למקום החדש ואחר כך נפעל כמו שסברת.

תודה שוב!
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

amirsource10 כתב: 20 נובמבר 2018 19:32
הוא היה מאוד מאוד רגוע ואפילו הראה סימנים של תנומה קלה.

תודה שוב!
סימפטומים של לחץ חרדה ויתכן גם תוספת של רעב וחולשה. בדרך כלל כשפוגשים תוכי במצב כזה נוטים לחשוב שהוא תוכי מוחתם שאינו
מתרגש מכך שהוא נמצא בקרבת אנשים או במגע עימם. זה בהחלט לא המצב.
כמה הוא מורגל לאנשים ? את זה תגלו בהמשך כשיעבור קצת זמן..
amirsource10
ביצה
ביצה

מעולה תודה רבה!
בינתיים אנחנו נותנים לו את הזמן שלו כמו שכתבת,, אעדכן בהמשך (:

עריכה:

אם התוכי לא מורגל לבני אדם יש אפשרות בגיל מתקדם (לא גוזל) להפוך אותו לתוכי שכן מורגל?
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

אם התוכי הנו "פרא" כלומר תוכי שחי בכלוב עם תוכים נוספים ולא בא במגע ישיר עם בני אדם יהיה קשה יותר להביא אותו למצב שבו הוא ירגיש בנוח כשמלטפים אותו או מנסים להעלותו ליד. תוכי כזה לרוב ילחץ כשמתקרבים לכלוב ולעתים אף יטפס על סורגי הכלוב כדי לנסות ולהתרחק מהאדם שמתקרב.

אפשרות אחרת היא שהתוכי מורגל לסביבת בני אדם אך לא היה עמם במגע ישיר, למשל היה בכלוב אך לא מחוצה לו ולא ממש היה במגע עם בני אדם.
התוכי יכול להרגיש נוח בכלוב המוגן אך כשננסה ליצור עמו מגע יהיה מאוד מפוחד.

אפשרות שלישית זה שתוכי שמצאתם מורגל לקרבת אנשים מסוימים ובעקבות ההעברה למקום חדש יכול להיות די מפוחד בהתחלה וזה טבעי, התוכי עובר למקום שאינו מוכר עם אנשים שאינו מכיר, קולות שונים ולא מוכרים ריחות וכו'. תוכי כזה לרוב יתחיל להרגיש יותר נוח לאחר מספר ימים כשהגישה הכללית היא שלא כופים עליו מגע.

יש לשים לב לכך שתוכי שאינו גזור נוצות עלול לעוף במפתיע מהבית , לכן יש לוודא שהבית סגור ונוצות התעופה קטומות.
amirsource10
ביצה
ביצה

לפי ההתנהגות שלו הייתי מנחש שמדובר על האפשרות השנייה, הוא כבר לא מפחד שאני מתקרב לכלוב וגם מכניס יד פנימה אפילו, הוא קצת חושש אבל מראה סימנים של התקדמות ביחס לפעם הראשונה.

לפי מה שראיתי אצלו הוא לא נראה גזור כנפיים, כדי לפני שאני מתחיל לעבוד איתו לקצץ לו את הכנפיים?
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

מה שאתה מספר נותן תקווה להמשך קל יותר.
גזירת נוצות התעופה מאוד חשובה. ישנם מגדלים שלוקחים סיכון מחושב ולא גוזרים נוצות, חלק מהתוכים הללו מוצאים דרכם לבתים חדשים, חלקם נטרפים וחלק לא קטן עובר תאונות מצערות בבית עצמו.
גזירת הנוצות הנה קלה ( למי שיודע לגזור) ואינה כואבת לתוכי, זה בדיוק כמו לגזור שיער.
במקרה שלך כדאי שלפחות בפעם הראשונה יגזור לתוכי מישהו שמבין ועשה זאת כגון וטרינר.
אגב וטרינר, אם אתה חושב לאמץ את התוכי הייתי ממליץ מאוד שיעבור בדיקה וטרינרית תוך כדי גזירת הנוצות.
בדיקת דם שנשלחת למעבדה ושוללת מחלות כגון כלמידיה והמקור והנוצות. לאחר הבדיקה במידה והתוכי אינו נשא של מחלה
אין צורך לחזור על הבדיקה שוב בעתיד במידה והתוכי לא בא במגע עם תוכים שהתגלו כחולים.
את הבדיקה מבצע וטרינר שמתמחה בבעלי כנף ( לא חתולים וכלבים ) וישנם כאלה באזורים שונים בארץ.
amirsource10
ביצה
ביצה

תודה רבה על התשובות המפורטות, אני אשיים את מה שאתה מסביר כאן, ואעדכן במידה ויהיו עוד שאלות, תודה רבה לך!
tomerinbar1
ביצה
ביצה

שליחה על ידי tomerinbar1 »

היי אלי,

שמי תומר ואני אחיו של אמיר.
ישנה תופעה שהתוכי נתלת בצידו הקדמי עליון של הכלוב כל לילה לפני שמכסים אותה וכך לפעמים אני מגלה אותה גם בבוקר. ראה תמונה מצורפת, זו התנהגות תקינה?

תודה רבה

https://imgur.com/a/MfBoy1q
שלח תגובה

חזור אל “מגדלים תוכים”