ברוכים הבאים לקהילת תוכי אינפו. מערכת הפורומום זמינה לקריאה בלבד. לדיונים הנכם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק:
קבוצת הפייסבוק של תוכי אינפו. לחצו כאן למעבר.
בנוסף, הנכם מוזמנים לצפות בפורטל ולקרא מאמרים, מדריכים, ביקורות ועוד... לחצו כאן למעבר.

עזרה עם לורי בן כ-11 חודשים

פורום מקצועי שאלות ותשובות בהשתתפות מגדלי תוכים מכל הזנים. בכל דיון יש לכתוב כותרת
עניינית ולתת פרטים מלאים בכל דיון: סוג התוכי, גיל, מזון, תנאי מחייה וכו' לא יתקבלו דיונים
לשם הצגה בלבד. פרטים נוספים וכללי פורום זה: קישור.

מנהל: מפקחים

שלח תגובה
gbelkin
ביצה
ביצה

עזרה עם לורי בן כ-11 חודשים

שליחה על ידי gbelkin »

אימצתי לאחרונה לורי (הכלאה של Green Nape ו-Yellow Bib) שהגיע אלי מצפריית לורים שלא הצליחו לשלב אותו עם השאר בגלל מום מולד שיש לו ברגל (הרגל עקומה, אבל הוא מתפקד בצורה תקינה לחלוטין ומלא מרץ).
הוא בן 11 חודשים, לא מוחתם, אבל רגיל לנוכחות של בני אדם. הוא לא מוכן שילטפו אותו או לעמוד על היד, אבל לרוב לא נרתע כשמתקרבים וכן מוכן לאכול מהיד.

יש לי ניסיון בגידול תוכים קטנים יותר (קוקטיל האכלת יד), אבל לא בגידול לורי, ולכן ממש אשמח לתשובות על כמה שאלות, ולמעשה לכל עצה מפי בעלי ניסיון עם לורים.

1. האם כדאי לעשות בדיקת כלמידיה? עקרונית אני רוצה לעשות, אבל לא רוצה לגרום לו לסטרס מיותר.
2. האם יש בדיקות/טיפולים נוספים שכדאי לעשות בהתחלה? הוא עדיין לא ראה וטרינר.
3. הוא אוכל דייסה מיוחדת ללורים שאני מכין לו מאבקה. במה ניתן "לצ'פר" אותו מעבר לכך? מבחינת פירות כבר ניסיתי תפוח, ענבים, בננה ומנגו. מבחינת פרחים ניסיתי קליסטמון והיביסקוס. האם יש עוד פירות/פרחים מומלצים? ספציפית לגבי פרחי שיפלרה מקרינה יצא לי לראות לורים אוכלים מהם באוסטרליה, אבל האם ניתן גם לתת לו משיפלרה שגדלה בארץ?
4. מה סוג הכלוב המומלץ ללורי (גודל, דגם וכו')? כרגע הוא בכלוב בגודל 50X30X70 שכבר היה לי, ונראה שהוא בסדר, אבל הייתי רוצה שיהיה לו מרחב מחייה גדול יותר.
5. האם יש דרך כלשהי להרגיל אותו לבני אדם ולסביבה ביתית ברמה שהוא יוכל להרגיש בנוח עם לעמוד על יד/כתף? בעיקר חשוב לי להיות מסוגל להוציא אותו מהכלוב ולשחרר אותו מדי פעם בבית מבלי שהוא יתפרע ויהיה תוקפני כאשר אנסה לתפוס אותו ולהחזיר אותו לכלוב. אני מודע לזה שכבר מאוחר מכדי שהוא יהיה מוחתם, אבל הייתי מאוד רוצה שהוא יהיה מספיק מבוית כדי שלא יצטרך להיות מסוגר בכלוב כל ימיו.
6. האם אפשר ללמד אותו לא לנשוך ידיים? הוא יכול להיות עדין מאוד, אבל לפעמים יש לו נטייה לשחק בצורה די אגרסיבית ואז זה נראה כאילו הוא תוקף את הצעצועים שלו. אם מכניסים יד לכלוב כאשר הוא במצב רוח "שובב" כזה, או כאשר הוא מתרגש למראה פרחים שהוא אוהב לאכול, הוא עשוי לנשוך מאוד חזק והמקור החד שלו כבר פצע אותי מספר פעמים. אני לא חושב שמדובר בנשיכות מתוך הגנה עצמית, כי הוא לא נראה לחוץ ונרתע, אלא פשוט שהוא לא שולט בכוח שלו ולא יודע מה מותר לנשוך ומה לא.
7. במידה והגעתי איתו למצב שאני יכול לשחרר אותו מהכלוב, האם יש דרך טובה לאלף אותו שלא ילשלש על כל הבית, אלא רק בכלוב שלו?

אשמח גם לכל עצה ומידע נוסף שלא עלה בדעתי לשאול לגביו.
קבצים מצורפים
הכלוב הנוכחי
הכלוב הנוכחי
177ae3fd-1c9a-40d8-9d45-467468024ed5.jpg
72230e23-ef75-4946-b10f-a93ced9cee94.jpg
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

Re: עזרה עם לורי בן כ-11 חודשים

שליחה על ידי eli_lea »

שלום רב,
1. בדיקה לשלילת מחלות תמיד חשובה ואינה מיותרת, בדיקת כלמידיה והמקור והנוצות חשובים מאוד. בכל מקרה הבדיקות נעשות באותה בדיקת דם שנלקחת מהתוכי.
2. במספר 1 ציינתי את הבדיקות שכדאי לעשות. לעיתים הוטרינר ימליץ על טיפול מונע לטפילים כמו אייבומק, בגלל שציינת שהתוכי הגיע מצפרייה אז יתכן וכדאי, בדרך כלל לתוכים שהיו בבית גידול נקי ומסודר אני לא ממליץ ורואה בזה פעולה מיותרת.
3.נשמע שהתזונה שלו מצויינת, פירות יש לתת ממש בשלים. ישנם כופתיות ללורים שבעצם מכילים את כל אבות המזון, אפשר לחשוב על כך וכמובן בנוסף להמשיך ולתת ירקות פירות ופרחים.
4.כלוב מומלץ ללורי זה כלוב בגודל 60*50 (רוחב עומק) עומק 30 זה צר מידי ודי מגביל, במיוחד אם שמים צעצוע בכלוב.
ישנם דגמים שונים כגון ה כלוב A11 או הכלוב דגם אמסטרונג שהוא מרווח יותר מבחינת סידור (46*46 )ואין לו חלק צר של 30 ס"מ.
5.כמה זמן התוכי אצלך? האם גזור נוצות?
6.אפשר להמנע מנשיכות אם מצליחים לא להביא את התוכי למצב שבוא הוא ינשוך. הכנסת היד לכלוב בשלבים אלו למשל עלולה לגרום לנשיכה גם אם לא מכוונת מאחר ואנחנו ממש לא שולטים במצב מול התוכי ,הוא בכלוב ודי נוח לו לעומתנו לפעול. הימנעות מהכנסה ידיים לכלוב כשהוא במצב רוח לא מתאים, עדיפות לכך שהוא יצא מהכלוב בכוחות עצמו ואז לנסות להתעסק איתו.
7.אילוף לעשיית לשלשת אפשרי אבל מצריך השקעה רצינית. בתחילה צריך לנסות ולהבין בכל כמה זמן בערך התוכי מלשלש, בהמשך להחזיר אותו לכלוב לפני עשיית הצרכים, במידה והתוכי מלשלש לשבח אותו לצ'פר אותו ולהוציאו חזרה. ישנם כאלה שמרגילים את התוכי לעשות מעל עיתון ואפילו בשירותים, כמו שאמרתי, השקעה מאוד רצינית וזאת לאחר שיש קשר טוב עם התוכי.
gbelkin
ביצה
ביצה

שליחה על ידי gbelkin »

תודה על התשובות!

2. איך ניתן הטיפול נגד טפילים?
3. אילו ירקות מומלץ לתת ללורי? עד עכשיו נתתי רק פירות. ידוע לך משהו לגבי השיפלרה?
4. הכלוב הנוכחי הוא זמני ושימש בעבר קוקטיל. אני בהחלט מעוניין להחליף אותו בקרוב.
5. הוא נמצא אצלי כ-4 שבועות. הנוצות נגזרו ביום שקיבלתי אותו. כמה זמן עובר עד שהן צומחות מחדש?
בפעמים הבודדות שנתתי לו לצאת מהכלוב הוא ניסה לעוף וכמובן לא הגיע רחוק מדי, וכשהחזרתי אותו לכלוב ניסה לברוח ולנשוך. בכל הפעמים שיצא לא הוצאתי אותו בעצמי, אלא השארתי את הדלת פתוחה ונתתי לו למצוא את הדרך לבד. האם לא כדאי להמתין עם שחרור שלו בדירה וקודם לדאוג שיתרגל לידיים ושלא ינשוך?
6. מאיזה שלב אפשר להרגיש בנוח עם הכנסת ידיים לכלוב? בכל מקרה אני חייב להכניס את הידיים לכלוב לכל הפחות כדי להכניס ולהוציא אוכל ולנקות. במקרים כאלה נראה שהוא כבר רגיל לנוכחות הידיים ולא נושך.
סמל אישי של משתמש
eli_lea
הידד אני תוכי!
הידד אני תוכי!
שם פרטי:: יש כינוי
איש קשר:

שליחה על ידי eli_lea »

2.טיפול לטפילים ניתן לרוב בטיפות, בפה ועל גבי העור באיזור העורף או החזה.
3.אפשר לתת ללורי: תפוחים, אגסים, ענבים, אבטיח, מילון, ,מנגו, קלמנטינה, קיוי , אפרסק, פפאיה, מנגו, פסיפלורה, תפוז, בננה, דובדבן..
בטטה, גזר, ברוקולי מבושלים מעט ( במים בלבד ללא מלח) לא יודע לגבי השיפלרה אבל אפשר לוותר אם לא בטוחים, יש מספיק דברים לתת.
4....
5.נוצות צומחות מחדש בהדרגה, נוצה נופלת וגדלה במקומה נוצה חדשה, זה תלוי מאוד בתחלופה של התוכי ויכול לארוך מספר חודשים לא מועט. לעיתים התוכי יכול לעוף מחדש גם כאשר חלק מהנוצות צומח ולא כל הנוצות שנגזרו. לגבי תעופה, התוכי כנראה היה רגיל למקום פתוח שבו עף וכמעט שלא רגיל למגע. לכן צריך הרבה סבלנות וגישה נבונה, לא לכפות עליו מגע , לנסות לשדל אותו לקבל צ'ופרים מהיד ולבנות את הביטחון שלו לאט לאט.
6.לא בשלבים הנוכחיים, תאפשר לו לצאת מהכלוב לבד, זה עדיף על הכנסת היד ולנסות ליצור עימו מגע כשהוא בתוך הכלוב. ברגע שהוא ירגיש נוח ויעלה על היד ברצון כשאתה מושיט אותה מחוץ לכלוב אפשר לנסות זאת בתוך הכלוב.
שלח תגובה

חזור אל “מגדלים תוכים”